migren olup olmadığımı nasıl anlarım- migren psikolojik sorunlar

Bas agrılarımın migren olup olmadıgını nasıl anlarım?


 • Migren bas agrilari söyle tanimlanmaktadir:
  • Vurucu, sikistirici ya da zonklayici agri
  • En sik olarak, ancak her zaman degil, basin bir tarafinda, yüz veya basin herhangi bir bölgesinde, ancak çogunlukla sakaklar civarinda ortaya çikar
 • Eslik eden semptomlar sunlardir:
  • Isiga, sese, kokulara veya harekete duyarlilik
  • Bulanti ve kusma
  • Islevlerde zorluk

Spesifik semptomlarinizin migrene baglanip baglanamayacagini ögrenmek için doktorunuza danisiniz.


Kimlerin migren bas agrıları olur?


Migren dünya çapinda 72 milyondan fazla insani etkileyen yaygin bir saglik sorunudur. Kadinlarin %17'sinin ve erkeklerin %6'sinin migren bas agrilari oldugu tahmin edilmektedir. Dolayisiyla, migren kadinlarda erkeklere kiyasla üç kat daha yaygindir.


Neden Migrenim var?


Migrenin neden ortaya çiktigi henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, arastirmacilar migrenin bir ataga yatkinligi olan kisilerde görüldügüne inanmaktadirlar. Diger bir deyisle, migren ailelerde geçis egilimi göstermektedir. .


Migren kalıtımsal mı?


Evet, Migrenin ailesel geçis egilimi vardir. Her bes migren hastasindan dördünün ailesel migren öyküsü bulunmaktadir. Eger bir ebeveynin migren öyküsü varsa, çocukta migren gelisme olasiligi %50'dir ve eger her iki ebeveynin de migren öyküsü varsa, bu risk %75'e çikmaktadir.


Bir migren diger kötü agrılarından nasıl ayrılır?


Migren, hafif ila siddetli bir bas agrisi atagidir. Diger siddetli bas agrilarinin tersine, bir migrenin, ona eslik eden ve dört saat ila üç gün sürebilen baska semptomlari da bulunabilmektedir.


Migren önlenebilir mi?


Evet. Migren ataklarinin sikligi, migren tetikleyicileri saptanarak ve daha sonra bunlardan kaçinilarak azaltilabilmektedir. Bir bas agrisi güncesi kullanarak bas agrilarinizin düzenini izleyebilir ve bas agrisi tetikleyicilerini saptayabilirsiniz.

Bir ataktan önce ne yediginizi hatirlamaniz, kimyasal tetikleyicileri saptamaniza ve ilerde bu tetikleyicilerden kaçinmak için gerekli diyetsel degisiklikleri yapmaniza yardimci olabilir. Stres yönetimi ve stresle basa çikma tekniklerinin yani sira gevseme egzersizleri de migren ataklarini önlemenize ya da siddetini azaltmaniza yardimci olabilir. Çogunlukla adet dönemleri civarinda migren atagi yasayan kadinlar, adet dönemlerinin baslamak üzere oldugunu anladiklarinda koruyucu tedavi alabilirler.

Ayrica, migren hastalarinin düzenli yemek yiyip, düzenli uyuduklarinda daha az atak yasadiklari da görülmektedir. Ilimli ölçüde düzenli egzersiz de migreni önlemeye yardimci olabilmektedir.

Bas agrilari siddetli oldugunda, ayda iki veya üç defadan daha fazla görüldügünde ve normal etkinlikleri anlamli ölçüde engellediginde, doktorunuz koruyucu ilaç yazabilir. Koruyucu ilaçlar bas agrilarinin sikligini ve siddetini azaltir ve genellikle düzenli olarak, her gün alinir.


Koruyucu tedavi nedir?


Koruyucu tedavi, migren ataklarinin sikligini, siddetini ve süresini azaltmak ve hastalarin her bir atak sirasinda ilaçlarina daha iyi yanit vermelerini saglamak amaciyla tasarlanmistir. Koruyucu tedavinin sizin için dogru olup olmadigini ögrenmek için doktorunuza danisiniz.

Referans: Goadsby PJ, Lipton RB, Ferrari MD. Migren - current understanding and treatment. N Engl J Med. 2002;346:257-269


Migrenden korunmak için en yaygin olarak kullanılan ilaçlar nelerdir?


Migrenden korunmak için pek çok farkli tedavi kullanilmaktadir. Bunlar, kan basincini düsürücü ilaçlar, antidepresanlar ve antikonvülsanlari içermektedir.


Migren 'psikolojik sorunlardan' mı kaynaklaniyor?


Hayir. Migren, vücuttaki biyokimyasal degisikliklerin neden oldugu nörolojik bir bozukluktur.


Migren tedavimin işe yarayıp yaramadığını nasıl anlayacagım?


Etkili bir migren tedavisi yalnizca agriyi degil, bir atagin diger semptomlari ve bulantiyi da giderecektir. Semptomlariniz düzelecek ya da ortadan kalkacak ve siz de çalisabilecek, okula gidebilecek ya da bos vakit etkinliklerinizin keyfini çikarabileceksiniz.

 

Kaynak: www.Janssen-Cilag.com 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !